bir e-ticaret sitesi uzerine arastirma

Moda markaları, yeni teknolojileri ve perakende iş modellerinin yeni formatlarını hızlıca benimserler. Bu konuda her zaman öncü olmuşlardır. 3D ürün modelleme ve 3D web sitesi gibi 3D dijital teknolojiler çok hızlı gelişti. Özellikle geleceğin e-ticaret ini şekillendirmede moda endüstrisine birçok yeni fırsat getirdi. Geleneksel 2D arayüz ve 2D medya içeriği, bir ürünün her ayrıntısını tam olarak görüntüleme konusunda sınırlıdır. Bununla birlikte ürünlerin resimlerdeki renk doğruluğu da yaygın bir sorundur. Bu yazımız, bir moda e-ticaret sitesi için yapılan araştırmayı içermektedir. Bu site için 3D kullanıcı arayüzü tasarlanıp uygulanmıştır. Araştırma marka kimliğini geliştirmek ve yüksek maliyetleri azaltmak için 3D teknolojilerin nasıl kullanılacağına odaklanmaktadır. Test için interaktif bir 3D ürün kullanıcı arayüzü tasarlanmış ve kullanılmıştır. Sonuçlar, tasarlanan 3D kullanıcı arayüzünün artılarını ve eksilerini sunmuştur. Ve bu yaklaşımın, moda e-ticaret i için marka kimliği sorununu ve yüksek maliyet sorununu çözmeye ne ölçüde yardımcı olabileceği değerlendirilmiştir.

Sonucu şimdiden belirtelim: Gerçekten de 3D kullanıcı arayüzü ayrıntılı hikaye anlatımı açısından oldukça zengin. 3D modelleme ve dinamik ışıklar kullanılarak oluşturulan görseller ise ürün doğruluğunda sınıfı geçti. Ancak sonuçlar, sanal mağazalar ve 3D kullanıcı arayüzünü geliştirmek için hala birçok teknik kısıtlama olduğunu da gösteriyor.

E-Ticaret: Müşteri Merkezlilik

“Web siteniz evreninizin merkezi değildir. Facebook sayfanız evreninizin merkezi değil. Mobil uygulamanız evreninizin merkezi değil. Müşteri, evreninizin merkezidir.” —- Bruce Ernst

Perakende ortamı son on yılda hızla değişiyor. Yeni teknolojilerin gelişmesi ve internet kullanımının artması nedeniyle yeni mağaza formatları ortaya çıkmıştır. Gittikçe daha fazla geleneksel moda perakendecisi, kendi web sitelerini oluşturdular.

Bununla birlikte farklı e-ticaret ve sosyal medya platformlarına katılmaya kadar çevrimiçi varlıklarını geliştirdiler. Ancak, mağazaların çevrimiçi varlıkları ile fiziksel mağazaları arasındaki boşluk hala çok büyük. Günümüzde markaların gerçek hayatta sahip oldukları aynı düzeyde müşteri deneyimini çevrimiçi olarak sunması oldukça zor.

Müşteriler çoğunlukla uygun olduğu için çevrimiçi alışveriş yaparlar. Günümüzün farklı ana akım moda e-ticaret platformları için kullanıcı arayüzü tasarımları birbirine oldukça benziyor. Ve markalar iş modellerini web siteleri ve sosyal medya üzerinden geliştirmeye çalışıyorlar. Ancak hizmetlerin veya sistemlerin tıpkı Ernst’in dediği gibi müşteri merkezli bir şekilde tasarlanması gerektiğini hatırlatmalıyız. Çevrimiçi alışveriş deneyimi, kullanışlı olmaktan çok daha fazlası olacak şekilde geliştirilmelidir. Çevrimiçi alışveriş deneyimini geliştirmek ve çevrimiçi varlıklarını öne çıkarmak için birçok moda markası 3D çözümleri denedi. 3D ürün modelleme, markaların yepyeni bir mağaza formatı oluşturmasına olanak tanır.

Sanal Mağazalar

Sanal mağazalar, fiziksel mağazalar ve çevrimiçi mağazalar arasındaki sınırı bulanıklaştırır. Bununla birlikte her ikisinin avantajlarını birleştirir. Ancak çoğu marka bunun gerçek avantajını fark etmekte başarısız oluyor. 3D dijital alan, fiziksel sınırlamaları olmayan sanal bir dünyadır, gerçeklik değildir! Gerçekliğin ötesindedir. Mekan tasarımı genelde doğaçlamadır.

Sanal mağazalar, fiziksel mağazaların tekrarı yerine marka kimliğinin bir ifadesi olarak hizmet etmelidir. İnternet ve sosyal medyanın etkisi altında müşteriler, genellikle görseller ve videolar olmak üzere markaların görsel anlatımlı medya içeriğine geniş çapta maruz kalmıştır. Çoğu 2D’dir ve etkileşimli öğelerden yoksundurlar. Ancak görsel anlatım hem keşfedici hem de iletişimsel olmalıdır. 3D sanal mağazalar bu iki özelliği de yerine getirmelidir. Gerçek hayatta, moda butikleri zaten müşterilere sürükleyici hikaye anlatımı ortamları sunuyor. Raffaelli, butikleri “bir hikayeye sahip olabileceğiniz ve onu üç boyutlu bir dünyada oluşturabileceğiniz birkaç yerden biri” olarak tanımladı. Açıkçası, sanal mağazalar da bu tanıma tam olarak uyuyor.

Kullanıcı arayüzünü 3D olarak oluşturma imkanı, çevrimiçi alışveriş deneyimini tamamen değiştirecek. Tıpkı fiziksel mağazalarda olduğu gibi, markalar çevrimiçi olarak kendi benzersiz alanlarını oluşturmalıdırlar. Mağaza içi müşteri deneyimini tasarlamalı ve farklı ürün koleksiyonları için çevre arka planlarını dekore etmelidirler. Ayrıca, 3D kullanıcı arayüzü mutlaka fiziksel mağazanın bir kopyası veya sanal mağazaların bir ikamesi olmak zorunda değildir. Mevcut e-ticaret hizmetlerine yardımcı olan serbest biçimli bir sanal mağaza veya yeni gelen ürünler için yaratıcı bir reklam yöntemi olarak hizmet etmelidir. Araştırma, Baetes adlı bir moda teknolojisi girişimi altında yürütülmüştür. Bu projede kullanılan tüm 3D modeller Baetes’e aittir. Bu yazımız, 3B ürünlerle moda e-ticaret i için yeni bir 3D web çözümünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Hedef, markaların ürünlerini çevrimiçi ortamda daha doğru, ilgi çekici ve hikaye anlatımlı bir şekilde gösterme şeklini değiştirmektir. Bununla birlikte etkileşimli 3D modelleri kullanmak ve böylece ürün doğruluğunu ve kullanıcı memnuniyetini artırarak marka kimliğini geliştirmek ve maliyet oranını azaltmaktır.

Yazının devamı çok yakında…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir